Slideshow

Preporuke 15.05.2018.

c_160_120_16777215_00_images_slike2014_slike2015_preporuke_za_zastitu.jpg

Obavijest voćarima! Proizvođačima jabuka i krušaka, nakon oborina ( 0d 20 do 30 l/m²) preporučujemo izvršiti zaštitu protiv dvije najvažnije bolesti:

čađave krastavosti i pepelnice i dalje kombinacija sistemičnog i preventivnog pripravka: od sistemika upotrijebiti jedan : Indar 5 EW, Domark 40, Score 250 EC, Difcor, Pyrus 400, Scala, Faban. Ove navedene sistemike primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji! Od preventivnih ili kontaktnih fungicida protiv krastavosti primijeniti: Dithane M-45, Dithane DG Neotec, Captan 80 WG, Folpan 80 WDG, Polyram DF, Ziram 76 WG. U voćnjacima jabuka protiv pepelnice, preporučuje primijeniti fungicid: Luna experience ili Stroby WG ili na bazi močivog sumpora: Chromosul 80, Sumpor SC 80, Thiovit Jet. Protiv produženog leta jabučnog savijača :Coragen 20 SC, Runner 240 SC, Insegar 25 WP, Calypso SC 480 i Mospilan 20 SP, Imidan 50 WG. Proizvođačima bresaka, nektarina i marelica preporučamo protiv šupljikavosti lista primijeniti jedan od organskih fungicida: Kastor, Captan 80 WG, Merpan 80 WDG. Protiv pepelnice na breskvama i nektarinama: Luna experience koja djeluje i protiv truleži ploda, Nativo 75 WG, Chromoslul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG. Proizvođače šljiva upozoravamo da je potrebno ponoviti zaštitu protiv šupljikavosti lista i primijeniti Captan WP 50 ili Kastor te ponoviti zaštitu protiv truleži ploda a prije dodirivanja plodova: Signum, Nativo, 75 WG, Teldor SC 500, Switch 62,5 WG. Proizvođačima višanja savjetujemo primjenu fungicida protiv kozičavosti upotrijebiti: Luna expirience, Cadillac 80 WP, Dithane DG Neotec, Dithane M-45, Mankozeb, Pinozeb M-45. Protiv crne trešnjine uši ( Myzus cerasi) primijeniti: Pirimor 50 WG, Calypso SC 480. U nasadima višanja savjetujemo postav žutih ljepljivih ploča na kontrolu ulova trešnjine muhe. U nasadima lijeske preporučujemo izvršiti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti jednim od prpravaka : Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji). Protiv lisnih uši upotrijebiti: Rotor super, Scatto, Decis 100, Kaiso.
Obavijest vinogradarima! Upozoravamo vinogradare da nakon oborina koje su pale i isprale zadnju zaštitu, izvrše zaštitu sistemičnim fungicidima pred cvatnju protiv plamenjače jednim od fungicida: Forum Star, Mikal Premium F Mikal Flash, Galben F, Ridomil Gold Kombi 45 WG, Cursate F, Pergado F, Verita, Acrobat MZ WG. Protiv pepelnice upotrijebiti jedan od sistemičnih fungicida: Luna expirience, Falcon EC 460, Systhane 24 E, Folicur EW 250, Nativo, Collis, Vivando, Talendo, Topas 100 EC, Stroby WG.

Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim, korisnici sredstava za zaštitu bilja trebaju voditi evidenciju o izvršenim tretiranjima. Pripravke primijenite prema uputi proizvođača i pravilno zbrinite ambalažu.