Preporuke za zaštitu 14.05.2021.

Preporuke za zaštitu 14.05.2021.

Obavijest voćarima! Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka savjetujemo izvršiti zaštitu protiv uzročnika bolesti čađave krastavosti. Preporučuje se kombinacija pripravka: Chorus 75 WG, Domark 40 ME, Score 250 EC, Difcor, Indar 5 EW, Scala, Faban (Ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Captan 80 WG, Polyram DF, Pinozeb, Delan 700 WDG, Delan SC. U voćnjacima jabuka protiv pepelnice, preporučuje primijeniti fungicid Luna experience ili Stroby WG. Protiv minera kružnih mina upotrijebiti jedan od insekticida: Coragen 20 SC, Runner 240 SC, Mospilan 20 SG. Proizvođače šljiva, bresaka i nektarina, marelica, višanja i trešanja, savjetujemo o potrebi ponavljanja zaštite protiv šupljikavosti lista i primijeniti Merpan 80 WDG ili Kastor, u nasadima bresaka, nektarina i trešanja i Delan 700 WDG. U nasadima višnje i trešnje pratiti crnu trešnjinu uš, primijenite jedan od insekticida: Closer, Mospilan 20 SG, Movento, Pirimor ( na višnji). Nasade breskve i nektarine zaštitie protiv breskvinog savijača upotrijebiti: Imidan 50 WG, Affirm, Runner 240 SC, Avaunt EC, Coragen 20 SC. U nasadima lijeske preporučujemo izvršiti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti jednim od pripravaka : Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji). Protiv lisnih uši upotrijebiti: Movento, Rotor super, Decis 100 EC. U nasadima kupina protiv uzročnika sušenja izdanaka, plamenjače te pjegavosti lista primijeniti: Ridomil Gold MZ Pepite. U nasadima jagoda na otvorenom, nakon ovih oborina izvršiti zaštitu protiv truleži ploda fungicidom: Teldor SC 500, Pyrus 400 SC, Switch 62,5. Protiv pepelnice primijeniti jedan od fungicidima: Ortiva, Quadris, Zakeo 250 SC, Zafra AZT 250 SC. Paziti na karencu pripravka.
Obavijest vinogradarima! Vinogradarima savjetujemo ponoviti zaštitu protiv crne pjegavosti jednim od fungicida: Polyram DF, Pinozeb M -45, Delan PRO. Protiv pepelnice primijeniti: Karathane Gold 350 EC, Chromosul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Sulfolac 80 WG, Cosavet DF, Sumpor SC-80.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji. Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.