Preporuke za zaštitu 01.06.2021.

Preporuke za zaštitu 01.06.2021.

Obavijest voćarima! Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka savjetujemo izvršiti zaštitu protiv uzročnika bolesti čađave krastavosti. Preporučuje se kombinacija pripravka: Score 250 EC, Difcor, Indar 5 EW, Scala, Faban (Ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Delan 700 WDG, Delan SC, Captan 80 WG, Polyram DF, Pinozeb. U voćnjacima jabuka protiv pepelnice, preporučuje primijeniti fungicid Luna experience ili Stroby WG. Protiv jabučnog savijača u nasadima jabuka i krušaka primijeniti: Coragen 20 SC, Affirm opti, Insegar 25 WP, Insegar 25 WG, Mospilan 20 SP, Imidan 50 WG, Delegate 250 WG. U nasadima šljiva protiv šljivinog savijača primijeniti jedan od navedenih: Coragen 20 SC, Insegar 25 WP, Insegar 25 WG,Affirm opti, Delegate 250 WG, Decis100. U nasadima višnje pratiti crnu trešnjinu uš, primijenite jedan od insekticida: Closer, Mospilan 20 SG, Movento, Pirimor. Postaviti žute ploče za praćenje ulova trešnjine muhe. Nasade breskve i nektarine zaštitite protiv breskvinog savijača upotrijebiti: Imidan 50 WG, Affirm, Runner 240 SC, Avaunt EC, Coragen 20 SC.
Obavijest vinogradarima! Upozoravamo vinogradare da izvrše zaštitu sistemičnim fungicidima protiv plamenjače i primijeniti jedan od fungicida: Forum Star, Mikal Premium F, Ampexio, Cursate F, Pergado F. Protiv pepelnice upotrijebiti jedan od sistemičnih fungicida: Luna expirience, Dynali, Folicur EW 250, Nativo, Collis, Systhane 24 E, Vivando, Talendo, Topas 100 EC, Stroby WG.
Obavijest ratarima! Proizvođače jarog ječma upućujemo na pregled njiva na pojavnost pjega sive pjegavosti lista i mrežaste pjegavosti u fazi izrasta zastavice i prvih klasova. Preporučujemo primjenu jednog od fungicida: Elatus Era, Amistar 250 SC, Prosaro 250 EC.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji. Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.