Preporuke za zaštitu 19.07.2021.

Preporuke za zaštitu 19.07.2021.

Obavijest voćarima! Zbog kontinuiranog velikog ulova šljivinog i breskvinog savijača i breskvinog moljca savjetujemo primjenu insekticida. U nasadima šljiva protiv šljivinog savijača primijeniti jedan od navedenih: Coragen 20 SC, Insegar 25 WP, Insegar 25 WG, Affirm opti, Delegate 250 WG, Decis100. Nasade breskve i nektarine kasnije epohe dozrijevanja, zaštitite protiv breskvinog savijača i breskvinog moljca upotrijebiti: Imidan 50 WG, Affirm, Runner 240 SC, Avaunt EC, Coragen 20 SC. U svim gore navedenim nasadima voćnih vrsta, prije primjene insekticida potrebno je pokositi cvatući pokrov radi zaštite pčela. Obavijest povrtlarima! Proizvođačima kasnog kupusa savjetujemo obilazak i praćenje štetnika koji su prisutni na kupusu i prave štete sisanjem ili žderanjem lista a to su: buhači, lisne uši, stjenice, tripsi, kupusni štitasti moljac ili bijela mušica koristiti dozvoljene pripravke: Cythrin Maks, Fastac 10 EC, Decis 2,5 EC, Decis 100 EC, Rotor Super.
Tu su i kupusni moljac, kupusni bijelac i mali kupusar, stoga pregledajte biljke kupusa na prisutnost gusjenica i u slučaju jačeg napada provedite zaštitu primjenom jednog od insekticida: Alvarede, Affirm, Direkt, Fastac 10 EC, Decis 2,5 EC, Decis 100 EC, Rotor Super, Scatto, Sumialfa 5 FL, Cythtrin max, Demertina 25 EC i dr. Opasnost je i od pojave bolesti nakon najavljenih oborina: plamenjače kupusa, prstenaste pjegavost, koncentrične pjegavosti, suhe trulež, bakterioza. koristiti jedan od preparata: Zaftra Azt 250 SC, Zakeo 250 SC, Ortiva, Ortiva Top, Nativo 75 WG, Difcor, Signum.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji. Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.