Preporuke za zaštitu 25.02.2022.

Preporuke za zaštitu 25.02.2022.

Preporučamo tretiranje koštičavog voća, šljiva, višanja i trešanja kao i hobiste, da čim prije izvrše tzv “plavo prskanje” u fenofazi B (bubrenja pupova) protiv uzročnika bakterijskih bolesti, te uzročnika bolesti rogača šljive (Taphrina pruni), na šljivama. Prije tretiranja izrezati suhe grančice sa stabala, skinuti tzv. “mumije” te iznijeti izvan voćnjaka ili ih zakopati. Upotrijebiti jedan od pripravaka na bazi bakra: Bordoška juha Caffaro 20 WP, Bordoška juha 20 WP Manica, Nordox 75 WG , Neoram WG 50, Champion WG, Champion Flow SC, Cuprablau Z 35 WG ili kombinaciju bakrenog preparata i mineralnog ulja: Mineralno svijetlo ulje ili Bijelo ulje ili primijeniti gotovu kombinaciju: Modro ulje. Proizvođačima bobičastog voća-kupina i malina savjetujemo primjenu bakrenog pripravka Nordox 75 WG protiv uzročnika sušenja izdanaka( Didymella applanata).
VAŽNA NAPOMENA: Tretiranje obaviti po mirnom vremenu i u najtoplijem dijelu dana, sa svih strana oprskati kako krošnje tako i debla voćaka, utrošiti što više škropiva. Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji. Ambalažu SZB zbrinuti na propisani način .Voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Đurđica Kšenek, dipl. ing, agr.