Preporuke za zaštitu 05.05.2022.

Preporuke za zaštitu 05.05.2022.

Obavijest voćarima! Vlasnike plantažnih nasada jabuka i krušaka savjetujemo da izvrše zaštitu protiv čađave krastavosti i pepelnice. Preporučuje se protiv čađave krastavosti kombinacija sistemičnog i kontaktnog fungicida. Od sistemika primjeniti: Domark 40 ME, Score 250, Difcor, a od kontaktnih fungicida : Delan 700 WDG, Delan Pro, Delan SC, Captan 80 WG, Poliram DF, Alcoban. U nasdima jabuka sa izraženim simptomima pepelnice, primijeniti fingicid Luna experience ili Stroby WG. U nasadima krušaka protiv kruškine buhe koja se nalazi u fazi izlijeganja iz jaja primijeniti Movento, ako se ličinke nalaze u različitim razvojnim stadijima primijeniti: Vertimec 018 EC ili Kraft 18 EC uz dodatak mineralnog ulja. Zamjećen je napad trešnjine crne uši u nasadima višnje i trešnje, primijenite jedan od dozvoljenih insekticida: Mospilan 20 SG ili Movento, Closer.
Obavijest vinogradarima! Preporučujemo vinogradarima čije su mladice loze veće od 4 cm, a od prve zaštite je prošlo 14 dana, da izvrše zaštitu protiv pepelnice i crne pjegavosti ) prije najavljenih oborina. Protiv pepelnice primijeniti: Chromosul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Sulfolac 80 WG, Cosavet DF, Sumpor SC-80. Protiv crne pjegavosti primijeniti jedan od fungicida: Polyram DF, Folpan 80 WDG, Delan PRO.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji.