Preporuke za zaštitu 25.05.2022.

Preporuke za zaštitu 25.05.2022.

Obavijest voćarima! Vlasnike plantažnih nasada jabuka i krušaka savjetujemo da izvrše zaštitu protiv čađave krastavosti i pepelnice. Od sistemika primjeniti : Domark 40 ME, Score 250, Difcor, a od kontaktnih fungicida : Delan 700 WDG, Delan Pro, Delan SC, Captan 80 WG, Poliram DF, Alcoban. U nasadima krušaka protiv kruškine buhe koja se nalazi u fazi izlijeganja iz jaja primijeniti Movento, ako se ličinke nalaze u različitim razvojnim stadijima primijeniti: Vertimec 018 EC ili Kraft 18 EC uz dodatak mineralnog ulja. Ima napada trešnjine crne uši u nasadima višnje i trešnje, primijenite jedan od dozvoljenih insekticida: Mospilan 20 SG ili Movento, Closer. U nasadima trešnje voditi brigu o karenci. U nasadima šljiva protiv produženog , intenzivnog leta šljivinog savijača primijeniti jedan od navedenih: Coragen 20 SC, Affirm opti, Mospoilan 20 SP, Imidan 50 WG, Delegate 250 WG. Nasade breskve i nektarine zaštitite protiv breskvinog savijača i breskvinog moljca, upotrijebiti: Imidan 50 WG, Affirm, Runner 240 SC, Avaunt EC, Coragen 20 SC. U nasadima lijeske protiv lisnih uši upotrijebiti: Rotor super, Decis 100, Demetrina
Obavijest vinogradarima! Vinovu lozu treba zaštiti od uzročnika bolesti crne pjegavosti i plamenjače jednim od fungicida: Mikal Flash, Folpan Gold, Curzate F, Pergado F, Ampexio. Protiv pepelnice primijeniti: Nativo, Chromosul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Sulfolac 80 WG, Cosavet DF, Sumpor SC-80.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji.
Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.