Preporuke za zaštitu 02.06.2022.

Preporuke za zaštitu 02.06.2022.

Obavijest voćarima! Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka savjetujemo nakon oborina (više od 20 l /m²) izvršiti zaštitu protiv uzročnika bolesti čađave krastavosti čije su infekcije zabilježene. Preporučuje se kombinacija pripravka: Score 250 EC, Difcor, Scala, Faban (Ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Delan 700 WDG, Delan SC, Captan 80 WG, Polyram DF Alcoban. U voćnjacima jabuka protiv pepelnice preporučuje primijeniti fungicid Luna experience ili Stroby WG. Proizvođače koštičavog voća: šljiva, bresaka i nektarina , marelica savjetujemo o potrebi izvršenja zaštite protiv šupljikavosti lista nakon obilnih oborina i primijeniti Merpan 80 WDG ili Kastor, Delan 700 WDG. U nasadima višnje ulovljene su trešnjine muhe. Upotrijebiti dozvoljene insekticide: Rotor super, Decis 100 EC, Imidan 50 WG i Mospilan 20 SG, (dozvolu imaju jednom u vegetaciji). Zaštitu protiv kozičavosti izvršiti s: Luna expirience karenca 3 dana, (djeluje i na trulež ploda) Syllit 544 SC, K 14 dan, Delan 700 WG, K 21 dan. U nasadima lijeske ponoviti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti jednim od pripravaka : Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji). Jagode na otvorenom, nakon ovih oborina zaštiti protiv truleži ploda fungicidom: Teldor SC 500, Pyrus 400 SC, Switch 62,5, Scala. Paziti na karencu pripravka.
Obavijest povrtlarima! Povrtlare upozoravamo kako je nakon obilnih oborina potrebno izvršiti zaštite od plamenjače i drugih uzročnika bolesti. Nasade češnjaka i luka potrebno je zaštiti od uročnika bolesti plamenjače, hrđe, bijele truleži i sive plijesni koristeći se jednim od dozvoljenih pripravaka. Protiv plamenjače : Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Zakeo 250 SC, Tazer, i dr. Protiv hrđe: Score 250 EC, Difcor EC, Ortiva, Luna experience te Signum koji ima djelovanje na hrđu i bijelu plijesan. Fungicidima dodati okvašivač. Zabilježene su kolonije lisnih uši na povrtnim kulturama na otvorenom: rajčici, paprici, krastavcima, mahunama, tikvama, grahu i dr. Za masovni ulov mogu se postaviti i žute ljepljive ploče iznad povrtnih kultura koje značajno smanje napad ili nema potrebe tretiranja. Preporučujemo povrtlarima koji imaju napad lisnih uši da izvrše zaštitu koristeći se jednim od dozvoljenih insekticida: Closer, Movento, Teppeki 500 WG, Rotor Super, Karate Zeon. Nasad krumpira potrebno je zaštititi od plamenjače i koncentrične pjegavosti jednim od fungicida: Revus, Zakeo 250 SC, Zafra AZT 250 SC. Protiv ličinki krumpirove zlatice primijeniti: Coragen 20 SC, Ampligo, Alverde.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji.
Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.