Preporuke za zaštitu 13.03.2023.

Preporuke za zaštitu 13.03.2023.

Obavijest voćarima! Savjetujemo i pozivamo  proizvođače  koštičavog voća, šljiva, višanja i trešanja kao i hobiste, da  čim prije izvrše tzv “Plavo prskanje” u fenofazi B (bubrenja pupova) protiv uzročnika bakterijskih bolesti, te uzročnika bolesti rogača šljive na  šljivama. Svakako  prije izvršenja tzv zimskog ili „plavog prskanja“, izrezati suhe grančice sa stabala, skinuti tzv. “mumije” te  iznijeti izvan voćnjaka ili ih zakopati. Upotrijebiti jedan od pripravaka na bazi bakra: Bordoška juha Caffaro 20 WP,  Bordoška juha  20 WP Manica, Nordox  75 WG , Neoram WG 50, Champion WG, Champion Flow SC, Cuprablau Z 35 WG  ili kombinaciju bakrenog preparata i mineralnog ulja: Mineralno svijetlo ulje ili Bijelo ulje ili primijeniti gotovu kombinaciju: Modro ulje. Proizvođačima  bobičastog voća-kupina i malina savjetujemo primjenu bakrenog pripravka Nordox 75 WG protiv uzročnika sušenja izdanaka. Zimsko ili tzv “Plavo prskanje” obaviti po mirnom vremenu i u najtoplijem dijelu dana, sa svih strana oprskati kako krošnje tako i debla voćaka, utrošiti što više škropiva. Proizvođače marelica upozoravamo,  kako neke sorte  marelica ulaze  u fazi  balona i cvatnje. Izvršiti tretiranje protiv  uzročnika koji uzrokuje sušenje cvjetova, grančica i grana,  ulaskom patogena kroz njušku tučka prije najavljenih oborina. Tretiranje izvršiti jednim  od pripravaka: Difcor, Chorus 50 WG, Signum,  Nativo 75 WG , Switch 62,5 WG,  Teldor SC 500. Nasade breskve i nektarine koje se nalaze u fazi pojava cvjetova  zaštiti od kovrčavosti lista pripravkom Chromodin S-65 ili Syllit 544 SC. 
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji.  Ambalažu sredstava za zaštitu  bilja zbrinuti na propisani način .Voditi evidencijski list o uporabi sredstava za zaštitu bilja.