Preporuke za zaštitu 09.05.2023.

Preporuke za zaštitu 09.05.2023.

Obavijest voćarima! Proizvođače nasada jabuka i krušaka savjetujemo da izvrše zaštitu protiv čađave krastavosti i pepelnice. Preporučuje se protiv čađave krastavosti kombinacija sistemičnog i kontaktnog fungicida. Od sistemika primijeniti: Score 250, Difcor, a od kontaktnih fungicida: Delan 700 WDG, Captan 80 WG, Poliram DF, Alcoban. U nasadima jabuka sa izraženim simptomima pepelnice, primijeniti fungicid Luna experience ili Stroby WG.
Obavijest ratarima! Izričito naglašavamo da svi proizvođači pšenice koji nisu izvršili obaveznu zaštitu preporučenu 13. travnja ove godine bez odlaganja i neizostavno izvrše zaštitu protiv žute hrđe i smeđe pjegavosti lista,  jedan od fungicida:  Priaxor EC, Amistar 250 SC, Caramba, Prosaro 250 EC, Magnello, Elatus Era, Folicur EW 250. Naglašavamo i preporučujemo proizvođačima koji su izvršili zaštitu svojih pšenica sukladno preporuci sredinom travnja da ponovo izvrše zaštitu gore navedenim pripravcima u fazi klasanja. Ista ova preporuka za tretman pšenice u klasanju odnosi se i na proizvođače pšenice koji će prvi tretman izvršiti tek sada.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji.
  Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.