Preporuke za zaštitu 16.05.2023.

Preporuke za zaštitu 16.05.2023.

Obavijest voćarima! voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka savjetujemo da nakon obilnih oborina izvrše zaštitu protiv uzročnika bolesti čađave krastavosti .Preporučuje se kombinacija pripravka: Score 250 EC, Difcor, Chorus 75 WG , Domark 40 ME Scala, Faban u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Delan 700 WDG, Delan SC, Captan 80 WG, Polyram DF, Pinozeb.
U voćnjacima jabuka protiv pepelnice. preporučuje primijeniti fungicid Luna experience ili Stroby WG.
Proizvođače koštičavog voća: šljiva, bresaka i nektarina , marelica i trešanja, savjetujemo o potrebi ponavljanja zaštite protiv šupljikavosti lista nakon obilnih oborina i primijeniti Merpan 80 WDG ili Kastor, u nasadima bresaka, nektarina i trešanja i Delan 700 WDG. Kod ranijih sorti trešnje voditi brigu o karenci.
U nasadima višnje primijeniti Syllit, Chromodin S-65 ili Luna experience.
U nasadima šljiva protiv šljivinog savijača primijeniti jedan od navedenih: Coragen 20 SC, Affirm opti, Delegate 250 WG, Decis100.
U nasadima lijeske ponoviti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti pripravak : Signum. Protiv lisnih uši primijeniti pripravak Scatto.
Jagode na otvorenom, nakon ovih oborina zaštiti protiv truleži ploda fungicidom: Teldor SC 500, Pyrus 400 SC, Switch 62,5.
Obavijestvinogradarima! Upozoravamo vinogradare da su zabilježene brojne infekcije plamenjače na agroklimatskim stanicama . Od zadnje preporuke (od 03. svibnja) palo su različite količine oborina, Kaptol 70 l, Mitrovac 90, Pleternica 22 l / m². Savjetujemo da čim mogu ući u nasade, izvrše zaštitu sistemičnim fungicidima proti plamenjače i primijeniti jedan od fungicida: Forum Star, Mikal Premium F, Magma Triple, Mikal Flash, Ampexio, Pergado F.
Protiv pepelnice upotrijebiti jedan od fungicida: Nativo, Vivando, Talendo, Stroby WG, Chromosul 80.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji.


Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.