Preporuke za zaštitu 13.06.2023.

Preporuke za zaštitu 13.06.2023.

OBAVIJEST VOĆARIMA! Voćari koji su pretrpjeli tuču u nasadima, savjetujemo primjenu aminokiselina u kombinacijama s fungicidima protiv uzročnika bolesti za brže zacjeljivanje rana! Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka savjetujemo da nakon obilnih oborina izvršiti zaštitu protiv uzročnika bolesti čađave krastavosti čije su brojne infekcije zabilježene. Preporučuje se kombinacija pripravka: Score 250 EC, Difcor, Scala, Faban (Ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Delan 700 WDG, Delan SC, Captan 80 WG, Polyram DF, Alcoban. Proizvođače šljiva, savjetujemo o potrebi izvršenja zaštite protiv šupljikavosti lista nakon obilnih oborina i primijeniti Merpan 80 WDG ili Kastor. Proizvođačima bresaka, nektarina preporučamo ponoviti tretiranje protiv šupljikavosti lista primijeniti jedan od organskih fungicida: Captan WP 50, Kastor, Delan. Protiv pepelnice na breskvama i nektarinama: Nativo i Luna experience (djeluju i protiv truleži) ili Chromoslul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG. Proizvođačima višanja savjetujemo primjenu fungicida protiv kozičavosti upotrijebiti: Luna experience, sredstvo djeluje i protiv truleži ploda,Karenca, 3 dana. U nasadima lijeske ponoviti zaštitu od uzročnika bolesti: pjegavosti lista i sive pjegavosti pripravak: Signum (2 puta u vegetaciji). Protiv pepelnice na lijesci primijeniti: Chromosul 80, Kumulus DF ili Microtiol special disperss. Voćarima sugeriramo, zbog najavljenih novih oborina primjenu i okvašivača!
OBAVIJEST VINOGRADARIMA! Vinogradare savjetujemo da nakon obilnih oborina ponove zaštitu čim mogu ući u vinograd, sistemičnim fungicidima protiv plamenjače i primijeniti jedan od fungicida: Mikal Premium F, Forum Star Ampexio, Pergado F. Protiv pepelnice isto upotrijebiti jedan od sistemičnih fungicida: Luna expirience, Dynali, Folicur EW 250, Collis, Vivando, Talendo, Stroby WG, Nativo ili Topas 100 EC u kombinaciji s Chromosul 80.
OBAVIJEST ZA POVRTLARE! Povrtlare upozoravamo da je potrebno izvršiti zaštitu nakon obilnih oborina od plamenjače i drugih uzročnika bolesti čim se može ući u njivu. Oni povrtlari čije su njive pretrpjele tuču, savjetujemo primjenu aminokiselina u kombinaciji s fungicidima. Zbog novih najavljenih oborina fungicidima dodati i okvašivač!
Nasade luka potrebno je zaštiti od uzročnika bolesti plamenjače, hrđe, bijele truleži i sive plijesni koristeći se jednim od dozvoljenih pripravaka. Protiv plamenjače: Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Zakeo 250 SC, Tazer, i dr. Protiv hrđe: Score 250 EC, Difcor EC, Ortiva, Luna experience te Signum koji ima djelovanje na hrđu i bijelu plijesan. Na kupusnjačama, krastavcima, mahunama i grahu potrebno je izvršiti zaštitu od plamenjače, koncentrične pjegavosti, hrđa i antraknoza koristeći se jednim od fungicida: Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Zakeo 250 SC, Tazer. Fungicidima na kupusnjačama i luku dodati okvašivač. Nasade krumpira potrebno je zaštititi od plamenjače jednim od fungicida: Zignal super, Ranman Top, Ranman 400 SC, Proxanil 450 SC, Revus SC, Zakeo, Zafrta.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji
                                                                                                                                                                                                                                                                                 Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.