Preporuke za zaštitu 25.04.2024.

Preporuke za zaštitu 25.04.2024.

Obavijest voćarima! Voćari koji su pretrpili tuču u nasadima, savjetujemo primjenu aminokiselina u kombinacijama s fungicidima protiv uzročnika bolesti za brže zacjeljivanje rana: Captan WP 50, Captan 80 WG Kastor. Proizvođačima šljiva, preporučujemo napraviti i zaštitu protiv truleži ploda prije dodirivanja plodova jednim od fungicida : Switch 62,5, Signum, Nativo 75 WG, Teldor SC 500, WG. U nasadima lijeske ponoviti zaštitu od uzročnika bolesti: pjegavosti lista i sive pjegavosti pripravak: Signum ( 2 puta u vegetaciji).
Obavijest ratarima! Upozoravamo proizvođače ozime pšenice da pšenica ulazi u fazu klasanja pa je potrebno izvršiti zaštitu uzročnika bolesti: paleži klasa ( Fusarium spp.), smeđe pjegavosti lista, žuto smeđe pjegavosti, žute hrđe, pepelnice Primijeniti jedan od fungicida: Elatus Era, Magnello, Priaxor EC, Amistar 250 SC, Caramba, Prosaro 250 EC, Folicur EW 250. Proizvođače jarog ječma upućujemo na pregled njiva na pojavnost pjega sive pjegavosti lista i mrežaste pjegavosti. Preporučujemo primjenu jednog od fungicida: Elatus Era, Amistar 250 SC, Prosaro 250 EC, Azaka, Zantara, Riza. Zbog oštećenja od niskih temperatura, savjetujemo i primjenu aminokiselina kao anti šok terapiju zajedno sa fungicidima.
Obavijest vinogradarima! Vinogradarima savjetujemo ponoviti zaštitu protiv crne pjegavosti i pepelnice. Protiv crne pjegavosti primijeniti jedan od fungicida: Polyram DF, Solofol, Delan PRO. Pripravku Polyram DF registracija važi do 28.5.2024, krajnji rok za primjenu zaliha je 28.11.2024. Protiv pepelnice primijeniti: Karathane gold, Chromosul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Sulfosul 80 DF, Cosavet DF, Sumpor SC-80. Na nižim položajima i gdje se vide posljedice niskih temperatura primijeniti i aminokiseline zajedno sa fungicidima.
VAŽNA NAPOMENA :Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida. Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.