Preporuke za zaštitu 14.06.2024.

Obavijest voćarima! Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka, savjetujemo nakon obilnih oborina (preko 60 l/m², ovisno o lokaciji) izvršiti zaštitu protiv uzročnika bolesti čađave krastavosti s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Delan 700 WDG, Delan Pro, Captan 80 WG, Captan 50 WP, Kastor, Scab 80, Alcoban, Polyram DF( dozvola važi do 28.05.2024., krajnji rok za primjenu zaliha je 28.011.2024.) U nasadima višnjama i trešnjama nakon berbe preporučujemo protiv kozičavosti i šupljikavosti lista primijeniti fungicid Captan WP 50 ili Kastor u kombinaciji s aminokiselinama kao anti šok terapiju. Proizvođače šljiva, savjetujemo o potrebi izvršenja zaštite protiv šupljikavosti lista i primijeniti: Captan WP 50 ili Kastor. U nasadima šljiva protiv šljivinog savijača primijeniti jedan od navedenih : Coragen 20 SC, Affirm opti, Delegate 250, Decis 100 EC. U nasadima prije primjene insekticida pokositi cvatući pokrov! Proizvođačima bresaka, nektarina preporučamo ponoviti tretiranje protiv šupljikavosti lista primijeniti jedan od organskih fungicida: Captan WP 50, Kastor, Delan. Protiv pepelnice na breskvama i nektarinama: Nativo i Luna experience (djeluju i protiv truleži). Paziti na karencu za rane sorte!
U nasadima lijeske izvršiti zaštitu od uzročnika bolesti: pjegavosti lista i sive pjegavosti pripravak Signum. Protiv pepelnice primijeniti: Chromosul 80, Cosavet DF, Kumulus DF. Protiv lisnih uši primijeniti pripravak Scatto ili Decis 100 EC ili Rotor super koji djeluju i na ljeskotoča.
Obavijest vinogradarima! Od zadnje preporuke prošlo se 10 dana ali je u tom periodu palo više od 50 l kiše te savjetujemo vinogradarima primjenu sistemičnih fungicida protiv plamenjače Forum Star, Ampexio, Fantic F, Pergado F, Folpan Gold, Zorvec Vinabel, Mikal Premium F, Magma Triple WG. Protiv pepelnice upotrijebiti jedan od sistemičnih fungicida: Luna expirience, Dynali, Folicur EW 250, Collis, Vivando, Talendo, Stroby WG, Nativo, Topas 100 EC + pripravak na bazi močivog sumpora. U vinogradima raniji sorti grožđa koji ulaze u fazu pred zatvaranje grozda primijeniti i protiv uzročnika truleži jedan od fungicida: Switch 62,5, Teldor SC 500, Cantus, Pyrus 400 SC. Potrebno je provesti i drugo tretiranje protiv američkog cvrčka. Dopuštenje imaju insekticidi: Decis 2,5 EC, Sivanto Prime, Chythrin max, Cypgold, Sumialfa 5FL, Mavrik FLO, Abanto, Krisant i dr.
Radi sprečavanja širenja zlatne žutice vinove loze, podsjećamo na važnost praćenja brojnosti populacije američkog cvrčka, postavljanjem žutih ljepljivih ploča. Ploče se postavljaju na srednju armaturnu žicu i zamjenjuju svaka dva do tri tjedna. S ciljem zaštite pčela, korovna flora koja služi za zatravnjivanje u vinogradima, a nalazi se u cvatnji, mora biti pokošena u trenutku tretiranja sredstvima koja su opasna za pčele.
Obavijest povrtlarima! Povrtlare upozoravamo da je potrebno izvršiti zaštitu nakon obilnih oborina (od 50 l/m² pa do 80 l) od plamenjače i drugih uzročnika bolesti čim se može ući u njivu. Nasade krumpira potrebno je zaštititi od plamenjače jednim od fungicida: Propulse, Proxanil 450 SC, Reboot, Fantic A, Carial flex, Copforce extra, Cymbal Flow, Zignal super, Ranman Top, Revus SC, Zakeo, Zafrta. U nasadima rajčice protiv plamenjače primijeniti: Proxanil 450 SC, Ranman Top. Nasade luka potrebno je zaštiti od uročnika bolesti plamenjače, hrđe, bijele truleži i sive plijesni koristeći se jednim od dozvoljenih pripravaka. Protiv plamenjače : Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Zakeo 250 SC, Tazer, i dr. Protiv hrđe: Argo, Difcor EC, Ortiva, Luna experience te Signum koji ima djelovanje na hrđu i bijelu plijesan. Na kupusnjačama, krastavcima, mahunama i grahu potrebno je izvršiti zaštitu od plamenjače , koncentrične pjegavosti, hrđa i antraknoza koristeći se jednim od fungicida: Ortiva, Zaftra AZT 250 SC, Zakeo 250 SC, Tazer. Fungicidima na kupusnjačama i luku dodati okvašivač.
VAŽNA NAPOMENA :Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom.
Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida. Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.