Knjižnica i crkveni arhiv u tvrđavi u Kaptolu

Plan za obnovu tvrđave u Kaptolu

Prema jučerašnjem tekstu u Večernjem listu predviđeno je daljnje uređenje renesansne tvrđave u Kaptolu. Konstantnim zaštitnim radovima i sanacijom uklonjene su dogradnje,  uređeni su vanjski zidovi te je popravljen krovni vijenac iznad sakristije i svetišta. Ove godine plan je daljnje uređenje krovišta nad lađom crkve. Kako kaže biskup Škvorčević „Želimo obnoviti crkvu i vratiti joj dostojanstvo, odnosno da ona bude ono za što je i građena, sakralni objekt. Ona će služiti za više svrha, osobito za kulturne namjene, koncerte i izložbe. Tu će se okupljati naše udruge, vjeroučitelji i drugi crkveni slojevi s posebnim poslanjem. Stambeni prostor utvrde želimo namijeniti za arhivsku građu koju sada nemamo gdje smjestiti te za povijesnu knjižnicu“.
Iako je možda daleko od potpune funkcije, daljnjim uređenjem tvrđave iz 15. stoljeća, ostvarit će se cilj gdje će Crkva, šira društvena zajednica, ali i Općina Kaptol imati višestruku korist.