Preporuke za zaštitu 01.04.2021.

Preporuke za zaštitu 01.04.2021.

Obavijest voćarima! Vlasnike plantažnih nasada jabuka i krušaka upozoravamo na redovito praćenje najava mogućih oborina, te redovito provoditi preventivne mjere zaštite dopuštenim fungicidima protiv čađave krastavosti. Nasadi se nalaze u feno fazi mišje uši te se preporučuje jedan od fungicida : Chromodin S-65, Chorus 75 WG, Delan 700 WDG, Ziram 76 WG. Za zaštitu od pepelnice mogu se koristiti pripravci na osnovu sumpora: Chromosul 80, Thiovit Jet, Kumulus DF, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Cosavet DF, Sumpor SC-80 i dr. Marelice su u fazi završetka cvatnje preporučujemo ponoviti zaštitu od uzročnika koji uzrokuje sušenje cvjetova, grančica i grana prije najavljenih oborina. Tretiranje izvršiti jednim od pripravaka: Difcor, Chorus 50 WG, Signum, Indar 5 EW, Nativo 75 WG , Switch 62,5 WG, Teldor SC 500. Nasadi bresaka i nektarina ulaze u fazu balona i puna cvatnje pa bi prije oborina trebalo izvršiti zaštitu od uzročnika sušenja grančica i grana –monilija i upotrijebiti jedan od fungicida: Chorus 50 WG, Luna experience, Teldor SC 500, Switch 62,5, Signum, Nativo 75WG, Indar 5 EW. U šljivicima koji polako ulazi u fazu bijelih balona i početka cvatnje pa bi prije oborina trebalo izvršiti zaštitu od uzročnika sušenja grančica i grana –monilija uzročnika: Topsin M 500, Chorus 50 WG, Teldor SC 500, Switch 62,5, Signum, Nativo, Difcor, Indar 5 EW.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede (mps.hr), svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji(http://fis.mps.hr/trazilicaszb/). Korisnici sredstava za zaštitu bilja trebaju voditi evidenciju o izvršenim tretiranjima.
Đurđica Kšenek dipl.ing.agr.