Preporuke za zaštitu 23.04.2021.

Preporuke za zaštitu 23.04.2021.

Obavijest voćarima! Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka informiramo da je od zadnje preporuke palo od 7 do 14 l kiše po m² te je i 19 travnja zabilježena jaka infekcija uzročnika bolesti čađave krastavosti. Preporučuje se kombinacija pripravka: Chorus 75 WG, Domark 40 ME, Score 250 EC, Difcor, Indar 5 EW, Scala, Faban (Ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Captan 80 WG, Polyram DF, Ziram 76 WG. U voćnjacima jabuka protiv pepelnice, preporučuje primijeniti fungicid Luna experience ili Stroby WG ili na bazi močivog sumpora: Chromosul 80, Sumpor SC 80, Sumpor WG 80, Thiovit Jet. Proizvođačima šljiva preporučamo protiv protiv crne šljivine osice, upotrijebiti: Mospilan 20 SG, Decis 2,5 EC. Nasade višnje u fazi cvatnje zaštiti ponovo protiv uzročnika sušenja cvjetova, grančica i grana jednim od fungicida: Chorus 50 WG, Chorus 75 WG, Topsin M 500 SC, Luna experience, Signum. U nasadima trešnje gdje je feno faza cvatnje primijeniti protiv M. laxa: Chorus 50 WG, Luna experience, Teldor SC 500, Switch 62,5, Signum, Nativo 75 WG, Indar 5 EW. Nasadi kojima je cvatnja završila protiv šupljikavosti lista primijeniti organski fungicid: Captan WP 50, Kastor, Delan 700 WDG.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji.
Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr