Preporuke za zaštitu 03.05.2021.

Preporuke za zaštitu 03.05.2021.

Obavijest voćarima! Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka informiramo da je od zadnje preporuke (23.04.) palo od 23 do 30 l kiše po m² te su na agroklimatskim stanicama 28. travnja zabilježene jake infekcije uzročnika bolesti čađave krastavosti (Kaptol,Skenderovci, Bertelovci, Marindvor, Prekopakra). Preporučuje se kombinacija pripravka: Chorus 75 WG, Domark 40 ME, Score 250 EC, Difcor, Indar 5 EW, Scala, Faban (Ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Captan 80 WG, Polyram DF, Ziram 76 WG. U voćnjacima jabuka protiv pepelnice, preporučuje primijeniti fungicid Luna experience ili Stroby WG ili na bazi močivog sumpora: Chromosul 80, Sumpor SC 80, Sumpor WG 80, Thiovit Jet. U nasadima krušaka protiv kruškine buhe koja se nalazi u fazi izlijeganja iz jaja primijeniti Movento. Proizvođače šljiva, bresaka i nektarina , marelica, višanja i trešanja, nakon cvatnje potrebno je ponoviti zaštitu protiv šupljikavosti lista i primijeniti Captan WP 50 ili Kastor, u nasadima bresaka, nektarina i trešanja i Delan 700 WDG. U nekim nasadima višnje zamijećena crna trešnjina uši, primijenite jedan od insekticida nakon cvatnje: Mospilan 20 SG ili Movento. U nasadima lijeske preporučujemo izvršiti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti jednim od pripravaka : Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji). U nasadima jagoda na otvorenom, nakon ovih oborina izvršiti zaštitu protiv truleži ploda fungicidom: Teldor SC 500, Pyrus 400 SC, Switch 62,5. Protiv pepelnice primijeniti jedan od fungicidima: Ortiva, Quadris, Zakeo 250 SC, Zafra AZT 250 SC.
Obavijest vinogradarima! Vinogradarima savjetujemo izvršiti zaštitu protiv crne pjegavosti nakon oborina kojih je bilo preko 20 l jednim od fungicida: Polyram DF, Folpan 80 WDG, Delan PRO, Pinozeb M 45. Protiv pepelnice primijeniti: Karathane Gold 350 EC, Chromosul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Sulfolac 80 WG, Cosavet DF, Sumpor SC-80.
13. svibnja 2021. predviđeno je u Kaptolu organizirano prikupljanje i odvoz ambalažnog otpada za poljoprivredna gospodarstva koja trebaju imati ovjereni prateći list kao dokaz da su otpad zbrinuli na zakonom propisan način.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji. Piše: Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.