Preporuke za zaštitu 23.05.2021.

Preporuke za zaštitu 23.05.2021.

Obavijest voćarima! Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka savjetujemo nakon obilnih oborina (više od 25 l /m²) izvršiti zaštitu protiv uzročnika bolesti čađave krastavosti. Preporučuje se kombinacija pripravka: Score 250 EC, Difcor, Indar 5 EW, Scala, Faban (Ove navedene pripravke primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji!) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Delan 700 WDG, Delan SC, Captan 80 WG, Polyram DF, Pinozeb. U voćnjacima jabuka protiv pepelnice, preporučuje primijeniti fungicid Luna experience ili Stroby WG. Proizvođače koštičavog voća: šljiva, bresaka i nektarina , marelica, višanja i trešanja, savjetujemo o potrebi ponavljanja zaštite protiv šupljikavosti lista nakon obilnih oborina i primijeniti Merpan 80 WDG ili Kastor, u nasadima bresaka, nektarina i trešanja i Delan 700 WDG. U nasadima lijeske ponoviti zaštitu od uzročnika bolesti : pjegavosti lista i sive pjegavosti jednim od pripravaka: Signum ( 2 puta u vegetaciji) ili Systhane 20 EW ( 3 puta u vegetaciji). U nasadima kupina protiv uzročnika sušenja izdanaka, plamenjače te pjegavosti lista ponovit zaštitu fungicidom Ridomil Gold MZ Pepite. Jagode na otvorenom, nakon ovih oborina zaštiti protiv truleži ploda fungicidom: Teldor SC 500, Pyrus 400 SC, Switch 62,5. Paziti na karencu pripravka.
Obavijest vinogradarima! Vinovu lozu treba zaštiti od uzročnika bolesti crne pjegavosti i plamenjače nakon oborina više od 20 l m ² jednim od fungicida: Mikal Flash, Folpan Gold, Curzate F, Pergado F, Acrobat MZ WG, Alfil duplo, Ampexio. Protiv pepelnice primijeniti: Nativo, Chromosul 80, Thiovit Jet, Kalinosul 80 WG, Kossan WG, Sulfolac 80 WG, Cosavet DF, Sumpor SC-80.
Obavijest ratarima! Upozoravamo proizvođače kukuruza koji nisu koristili zemljišne herbicide na pregled svojih njiva na prisutnost i ponik korova nakon sjetve. U kukuruzu u fazi nakon nicanja protiv jednogodišnjih i višegodišnjih travnih i jednogodišnjih širokolisnih korova u fazi 2-6 listova kukuruza, upotrijebiti jedan od pripravaka: Task 64 WG, Motivell, Motivell extra, Talisman, Kelvin OD, Nicogan 40 OD, Tarot 25 DF, Principal 53,6 WG i Principal plus 66,5 WG , Elumis, Laudis WG i Callisto 480 SC uz dodatak okvašivača. Samo protiv širokolisnih korova: Banvel 480 S, Motikan, Basagran 480, Deherban A Extra, Dikopur max, do 25 cm visine kukuruza. U proizvonji kukuruza šećerca primijeniti Laudis WG.
Obavijest povrtlarima! Upozoravamo proizvođače ranije posađenog krumpira, ranijih sorti i osjetljivih sorti krumpira, da zaštite nasade od dvije najvažnije bolesti: plamenjače krumpira i koncentrične pjegavosti, upotrijebiti jednim od fungicida koji imaju djelovanje na obje bolesti: Polyram DF, Electis WG, Profilux, Nordox 75 WG, Cuprablau Z 35 WG, Cupracaffaro 50 WP, Champion 50 WG 50, Bordoška juha 20 WP Manica i dr. Krumpirovu zlaticu, kontrolirati izlazak ličinke iz jaja i provesti tretman insekticidom. Upotrijebiti jedan: Ampligo, Coragen 20, Alverde, Laser, Mospilan 20 SG, Mospilan 20 SP, i dr. Nasade luka zaštiti od plamenjače luka, sive plijesni, hrđe. Koristiti jedan od fungicida: Cuprablau Z 35 WG, Bordoška juha Caffaro 20 WP, Champiom 50 WG, Ortiva, Ortiva top, Folicur EW 250, Score 250 EC, Signum , Quadris, Ridomil Gold MZ Pepite i dr, Za bolje prianjanje obavezno dodati okvašivač.
VAŽNA NAPOMENA: Poljoprivredne proizvođače upućujemo redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede, svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji. Đurđica Kšenek, dipl.ing.agr.