Preporuke za zaštitu 25.06.2024.

Obavijest voćarima! Voćare intenzivnih nasada jabuka i krušaka informiramo da je najavljeno promjenjivo – kišovito vrijeme u ovom tjednu te savjetujemo izvršiti zaštitu protiv uzročnika bolesti čađave krastavosti s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Delan 700 WDG, Delan Pro, Captan 80 WG, Captan 50 WP, Kastor, Scab 80, Alcoban, Polyram DF (dozvola važi do 28.05.2024., krajnji rok za primjenu zaliha je 28.011.2024.). Kontrolirati pojavnost crvenog voćnog pauka, ako se utvrdi više od 6 pauka po listu primijeniti jedan od dozvoljenih akaricida. U nasadima višnjama i trešnjama nakon berbe preporučujemo protiv kozičavosti i šupljikavosti lista primijeniti fungicid Captan WP 50 ili Kastor u kombinaciji s aminokiselinama kao anti šok terapiju. Proizvođače šljiva kasnijih sorti, savjetujemo o potrebi izvršenja zaštite protiv šupljikavosti lista i primijeniti: Captan WP 50 ili Kastor. U nasadima šljiva protiv šljivinog savijača primijeniti jedan od navedenih : Coragen 20 SC, Affirm opti, Delegate 250, Decis 100 EC. Proizvođačima bresaka, nektarina preporučamo protiv pepelnice primijeniti: Nativo i Luna experience (djeluju i protiv truleži). Protiv breskvinog savijača Coragen 20 SC, Affirm, Affirm opti, Delegate 250, Decis 100 EC. Paziti na karencu za sorte u dozrijevanju! U nasadima lijeske izvršiti zaštitu od uzročnika bolesti: pjegavosti lista i sive pjegavosti pripravak Signum. Protiv pepelnice primijeniti: Chromosul 80, Cosavet DF, Kumulus DF. Protiv lisnih uši primijeniti pripravak Scatto ili Decis 100 EC ili Rotor super koji djeluju i na ljeskotoča . U nasadima prije primjene insekticida pokositi cvatući pokrov! U voćnjacima jabuka još uvijek postoji mogućnost širenja sekundarne zaraze krastavosti jabuka, poglavito u voćnjacima gdje je bila ostvarena primarna zaraza. Kako su najave oborina preporučamo voćarima da prije najavljenih oborina preventivno zaštite voćnjake protiv krastavosti jabuka jednim od navedenih površinskih fungicida (Captan 80 WG, Captan WP 50, Merpan 80 WDG, Kastor, Delan 700 WDG, Delan pro, Alcoban, Dynamo ili Polyram). U ovom djelu vegetacije razmaci tretiranja voćnjaka mogu se produljiti na 14 dana, s tim da je potrebno pratiti količinu oborina kako ne bi došlo do ispiranja sredstva uslijed čega je potrebno ponoviti zaštitu. Za zaštitu od pepelnice jabuke, mogu se koristiti pripravci na bazi sumpora. A u nasadima gdje je jača zaraza preporuča se primjena pripravaka ( Luna expirience, Nativo 75 W, Topas 100 Ec i dr.). Praćenjem leta jabučnog savijača bilježimo intezivan let. Preporučamo izvršiti zaštitu voćnjaka jednim od navedenih insekticida: Affirm, Affirm opti, Coragen 20 SC, Mospilan 20 SP, Harpun, Delegate 250 WG, Voliam targo i dr.
Obavijest vinogradarima! Prošlo je 11 dana od zadnje preporuke a meteorolozi kroz cijeli tjedan prognoziraju lokalne pljuskove, stoga vinogradarima savjetujemo da izvrše zaštitu sistemičnim fungicidima protiv plamenjače i pepelnice. Primijeniti protiv plamenjače: Mikal Premium F, Fantic F, Magma Triple WG, Pergado F, Folpan Gold, Forum Star Ampexio, Zorvec Vinabel. Protiv pepelnice isto upotrijebiti jedan od sistemičnih fungicida: Luna expirience, Dynali, Folicur EW 250, Collis, Vivando, Talendo, Stroby WG, Nativo ili Topas 100 EC u kombinaciji s močivim sumporom. U vinogradima kasnih sorti grožđa gdje nije zatvoren grozd, primijeniti i protiv truleži jedan od fungicida: Switch 62,5, Teldor SC 500, Cantus, Pxrus 400 SC.
Obavijest povrtlarima! Nasade krumpira srednje kasnih sorata, čiji se urodi namjeravaju skladištiti potrebno je zaštititi od plamenjače, meteorolozi najavljuju ovaj tjedan promjenjivo vrijeme s oborinama pa je potrebno izvršiti zaštitu jednim od fungicida: Propulse, Proxanil 450 SC, Reboot, Fantic A, Carial flex, Copforce extra, Cymbal Flow, Zignal super, Ranman Top, Revus SC, Zakeo, Zafrta. U nasadima rajčice protiv plamenjače primijeniti: Proxanil 450 SC, Ranman Top.
VAŽNA NAPOMENA :Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom.
Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida. Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.